.

понеділок, 5 вересня 2022 р.

Музична діяльність чернігівської "Просвіти" (поч. ХХ ст.).

   


   На Чернігівщині поч. ХХ ст. ознаменований суттєвими змінами майже в усіх сферах суспільного життя.Культурні процеси регіону набували загальних мистецько-творчих рис та тенденцій, притаманних тогочасній український соціокультурній картині. На той час гостро постала потреба у створенні культурно-просвітницьких товариств, які б активно сприяли розвитку української національної художньої культури. Одним із найперших осередків які, розпочали свою діяльність в обумовлений період, стало товариство "Просвіта". Які конкретні завдання ставили перед собою члени товариства? Для подальшого ретельного аналізу діяльності спробуємо окреслити головні етапи, тенденції та чинники, що спонукали й стали першопоштовхом до створення цього товариства на Чернігівщині.
   По-перше, політичні реформи кін. ХІХ внесли глибинні зміни в розвиток суспільного життя. Цей період був обумовлений активізацією національного руху в регіоні, що визначався специфікою культурно-історичних процесів. За висловом О.Лисенка, "... на тоді Чернігів був чи не другим за своїм значенням центром української культури" з високою художньою активністю, розмаїттям історичних культурно- мистецьких фактів, які вичерпно відбивали характер духовно-художніх перетворень.
   По-друге, створення товариства "Просвіта" базувалося на міцному культурному ґрунті, який було закладено в минулі роки. Уособленням національних проявів у царині мистецтва й культури стала організація громадсько-культурних об’єднань, музично-драматичних і літературних товариств та осередків, за допомогою яких значно розширювалися межі культурно-просвітницької діяльності.
   Найперші повідомлення стосовно заснування "Просвіти" в Чернігові відносяться до 1906 р. Вже на початку липня 1906 р. було підготовлено статут майбутнього товариства, проте лише в листопаді ініціаторам руху вдалося домогтися його офіційного затвердження а також дозволу на відкриття.
   26 грудня 1906 р. відбулися установчі збори новоствореного товариства, на яких головуючим одностайно було обрано Михайла Коцюбинського. Слід відмітити, що родина Коцюбинських займала належне місце в історії створення та діяльності товариства. Рідна сестра М.Коцюбинського входила до складу активного членства "Просвіти". Віра Устимівна, дружина письменника, обіймаючи посаду скарбника, жваво підключалася до роботи з виховання національної свідомості у пересічного громадянства та молоді краю.

Рекомендуємо прочитати : Ляшенко Т. В. До історії музичної діяльності чернігівської "Просвіти" (поч. ХХ ст.) / Т. В. Ляшенко // Література та культура Полісся. - 2008. – Вип. 44. – С. 284-291. – РЕЖИМ ДОСТУПУ

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.