До славетної когорти українського вчительства належить видатний педагогічний і громадський діяч Буковини початку XX століття Іларій Іванович Карбулицький, який зробив вагомий внесок у скарбницю духовного і національного відродження рідного народу. Коло його творчих інтересів дивовижно широке: вчитель-вихователь молодого покоління, дослідник розвитку шкільництва на Буковині, організатор і учасник учительського руху, суспільно-політичний діяч, публіцист, редактор, оратор, співак і музикант, письменник.
Народився Іларій Карбулицький у селі Горішні Ширівці (тепер – Заставнівський район Чернівецької області), у сім'ї лісника. Батько хлопчика був високоосвіченою людиною, знав німецьку, польську, російську та українську мови і чимало зусиль доклав для того, щоб син отримав належну освіту.
У шестирічному віці хлопчик із сім'єю переїхав до села Волока, де навчався у початковій школі. Пізніше родина перебралася до Чернівців, де Іларій продовжив навчання у місцевій школі, а потім – у гімназії.
Виявивши зацікавленість педагогічною справою, юнак у 1895 році вступив до учительської семінарії, після закінчення якої у 1900 році був призначений молодшим учителем народної школи села Ревне – Стрілецький Кут. Деякий час Іларій Іванович працював молодшим учителем народної школи в Старих Мамаївцях. Багато років свого життя він віддав навчанню і вихованню дітей у селі Верхні Станівці, куди був призначений у 1906 році старшим учителем. Згодом талановитий педагог посів посаду директора цієї школи. Працюючи вчителем і директором, Іларій Іванович постійно вдосконалював свій фаховий рівень, навчався на курсах учителів по садівництву, закінчив курс з ботаніки, пройшов курс румунської мови у Бухаресті.
За роки педагогічної діяльності Іларій Карбулицький намагався удосконалити вітчизняну освіту, вів постійну боротьбу за утвердження національної освіти. Працюючи над проблемою управління школою, І. Карбулицький велику увагу приділяв організації навчального процесу, зокрема способу комплектування учнівських класів. З цього приводу в учительських колах постійно велися дискусії. Зі свого боку, Іларій Іванович указував на суттєві труднощі у навчально-виховному процесі: зниження рівня працездатності учнів і учителя; падіння рівня знань, які ускладнювалися через велику кількість учнів у класі; бажання учнів, щоб вчителі мали спеціальну підготовку і відповідну матеріальну базу. І. Карбулицький виявив себе передбачливим педагогом: сучасні психолого-педагогічні дослідження довели необхідність запровадження індивідуального підходу до учня у процесі навчання.
Педагог переймався питаннями жіночої освіти на Буковині, проблемами становища жінки, її прав і можливостей у суспільстві. У своїх громадських звітах, виступах, художніх творах ("Моц гірко на світі жити" (1901), "Він мені вповідав" (1903), "Обзорини" (1904)) Іларій Іванович неодноразово наголошував на необхідності створення системи навчання і виховання дівчини як рівноправної особистості у суспільстві. Особливу увагу він зосереджував на питанні навчання і виховання сільських дівчат, які у пошуках заробітку приїжджають у велике місто "незіпсовані, фізично чисті і з великими засобами почуття сорому перед всякою поганню", але потрапляють у місто, де отримують душевні та тілесні травми. У своїй статті "Рятуйте наших селянських дівчат від великоміської моралі та тілесної загибелі" (1931) Іларій Іванович звернув увагу на необхідність опіки над жінками. Зокрема, описуючи реальне становище сільських дівчат, І. Карбулицький наголошував на необхідності збереження духовності та моральності українського народу, підкреслював при цьому важливу роль жіночої освіти.
Молодий директор переймався проблемами взаємовідносин педагогів та інспекторів і рівноправності жінок та чоловіків учителів.
Однією з основних проблем, над якою працював Іларій Іванович, було матеріальне становище народних педагогів. Так, за його ініціативою на першому віче українського учительства (1906) розглядалось питання заробітної плати вчителів. У своїх статтях, рефератах, виступах на конференціях, з'їздах і вічах І. Карбулицький постійно порушував питання соціального становища українців Буковини, поліпшення матеріального становища народного учительства, вважаючи це одним із чинників, що впливає на якість і ефективність педагогічної діяльності. Згодом на інтернаціональній нараді буковинських учителів у справі заробітної плати його обрали постійним референтом з цього питання. Тоді ж, педагог провів ряд досліджень, результати яких виклав у статті "Домагання буковинського учительства в світлі цифр" (1914).
Поринувши у вир громадської діяльності рідного краю І. Карбулицький у 1908 р. очолив учительський часопис "Каменярі", на сторінках якого висвітлювалося суспільно-політичне та культурне життя, діяльність різних організацій. Водночас Іларій Іванович опікувався бібліотекою "Вільної організації".
Поряд з педагогічною і громадською діяльністю І. Карбулицький займався і видавничою справою. За його ініціативи розпочався випуск "Крейцерової бібліотеки". Це популярне видання для дітей та школи, яке виходило маленькими брошурками (16 сторінок), і мало на меті заохотити дітей до читання, оскільки в тогочасних умовах дуже гостро стояла проблема неграмотності народу. "За два роки мого редакторства, — згадував І. Карбулицький, — вийшло двадцять тисяч примірників кожного числа не лише на Буковині й в Галичині". Тоді ж побачили світ його перші оповідання для дітей "Сліпий Юра", "Циган у школі", "Качка з однією ніжкою". І. Карбулицький був ініціатором видання педагогічного двотижневика "Промінь" і членом редакційного комітету цього часопису, у якому вперше опубліковано його працю "Розвій народного шкільництва на Буковині" (1905), що посіла особливе місце в історії розвитку шкільництва на Буковині у період 1774—1905 рр. Також під його редакцією вийшла збірка видатного українського письменника і культурно-освітнього діяча Буковини і Галичини Д. Макогона "Шкільні образки" (1911).
Карбулицькому належить значна кількість публіцистичних статей, що стосуються різних питань політичного та культурного життя Буковини початку XX ст. ("Чому зі сталися русини позаді культури" (1903); "Борба між українсько-поступовою і радикальною партією та українське вчительство" (1909); "Слово на часі" (1910); "Переломові хвилі" (1913)). У своїх працях він розкривав власні педагогічні погляди, суспільно-політичну позицію; як педагог-практик, не міг оминути питання шкільного життя, проблем особистості вчителів та учнів; як активного діяча його турбували проблеми народу — безправність, бідність і принизливе становище.
Іларій Іванович — автор близько 40 прозових творів про життя селян, інтелігенції, зокрема вчителів ("Рідний батько", "Покаявся", "Літній спомин" (1901); "Онуфрій Беззубий" (1902), "Щаслива" (1906); "Казка" (1931)), трьох п'єс: "Завіщання" (1901), "Наші знакомі" (1909), "Зрадник" (1936). Він залишив цікаві спогади про Лесю Українку — "Мої спомини про Лесю Українку з її побуту на Буковині у 1901 році", Миколу Лисенка — "На Буковинській землі" та Ольгу Кобилянську — "Вірна дочка України". У творчості І. Карбулицького широко представлено і гумор — оповідання: "Протокол" (1900); "Як Паламарук рибу купував" (1909); "Через що інспектор Крілик мало що з розуму не зійшов (1913); "Спільники" (1931).
З початком Першої світової війни І. Карбулицького мобілізували до австрійської армії. Жахіття від побаченого спонукали його виступити з серією викривальних статей на сторінках газети "Allgemeine Zeitung" (1928), що пізніше вийшли окремим виданням "Die Неп Kereien in der Bukowina" ("Страти на Буковині").
Після закінчення війни Іларій Іванович повернувся у Верхні Станівці на посаду директора місцевої школи, на якій працював до виходу на пенсію (1935). Навіть досягнувши пенсійного віку, він не припиняв своєї педагогічної діяльності, не залишав журналістської та видавничої справи. На шпальтах газети "Час" публікував статті, нариси, замальовки, переконливо виявляючи високу громадянську позицію і національний дух українського патріота. На особливу увагу заслуговують статті "Похоронні дзвони" (1929) та антивоєнні нариси часів Першої світової війни "Бестії і люди"(1931).
З початком трагічних подій 1930-х років в Україні, Карбулицький очолив створений у Чернівцях "Український громадянський комітет", який займався збиранням матеріальної і грошової допомоги голодуючим. За його ініціативи, було заплановано проведення буковинського протестаційного віча, однак румунська влада заборонила цей захід.
З 1935 року життя і діяльність Іларія Івановича Карбулицького пор'язані з Чернівцями. Тут його обирають заступником голови Українського Народного Дому (1936). Того ж року він стає членом співацько-драматичного товариства "Буковинський Кобзар", для якого написав п'єсу "Зрадник". Часом і сам брав участь у виступах і концертах, адже мав чудовий голос і добре грав на скрипці. Іларій Іванович збирав і обробляв українські народні пісні, казки, прислів'я та приказки, перекладав німецькою мовою твори Марка Вовчка, Івана Франка. З метою встановлення дружніх взаємин між людьми різних національностей, що проживали на Буковині, підготував і за власний кошт видав українсько-єврейський, німецько-український та румунсько-український словники-розмовники. Не залишав І. Карбулицький і учительської праці, згодом був призначений директором однієї зі шкіл у Чернівцях.
Одночасно Іларій Іванович — активний учасник політичних подій, які відбулися на Буковині в першій половині XX століття. На той час у регіоні діяли українські політичні партії, тож Іларія Івановича обрали членом виконавчого комітету Української національної партії (УНП). Саме за причетність до УНП (1936—1938) він був у 40-х роках заарештований.
Активна життєва позиція педагога та відстоювання національних інтересів своїх земляків викликали незадоволення влади. Неодноразово піддавалася перевіркам школа, якою керував Іларій Іванович. Згодом було розпочато слідство, яке припинилося лише завдяки клопотанню батьків учнів, які стали на захист шанованого педагога. Наприкінці 1930-х рр, в усіх школах Буковини, Бессарабії і Мармарощини заборонили викладати українською мовою, носити національний одяг, було накладено табу на культурно-масові заходи рідною мовою. Репресії проти української інтелігенції Буковини набули широкомасштабного характеру.
Подальші події сорокових років (приєднання Північної Буковини до Української PCP) обернулись для І. Карбулицького довгими роками заслання. Іларія Івановича звинуватили в антирадянській націоналістичній діяльності, оскільки він був активним членом організації українських націоналістів (ОУН), входив до складу проводу ОУН Північної Буковини, вів активну націоналістичну агітацію, проводив вербування в ОУН.
На всі звинувачення І. Карбулицький відповідав: "антирадянської діяльності не проводив і не проводжу..., у теперішній час ні до якої організації не входжу". Втім, це не завадило кагебістам сфальшувати його підписи і дати справі подальший хід. Пізніше до неї долучили й доноси та силою добуті "зізнання" на допитах. У січні 1945 Іларія Івановича заарештували. Він був переконаний, що однією з причин арешту стала його унікальна бібліотека, найбагатша на той час книгозбірня україніки на Буковині, яку збирав, починаючи з 1901 року. Одразу після затримання вилучили понад дві тисячі томів, хоча дозвіл на здійснення цієї акції було отримано лише через два з половиною роки.
Майже десять років І. Карбулицький провів у виправно-трудових таборах і лише в 1956 році, виснажений морально й фізично, повернувся на Батьківщину.
Упродовж тривалого часу Іларій Іванович намагався повернути своє чесне ім'я, порушивши клопотання про реабілітацію. Однак, 30 січня 1961 року так і не дочекавшись виправдання помер з тяжким тягарем на душі.
Тільки через багато років президія Чернівецького обласного суду, переглянувши справу І. Карбулицького, повністю реабілітувала його ім'я.
Педагогічна спадщина видатного педагога, спрямована на утвердження української школи і національної освіти, є цінною не лише як історичне джерело, але й як актуальний для сьогодення досвід, необхідний для піднесення культурно-освітнього, політико-економічного розвитку українського народу до світового рівня.
Сьогодні ім'я І. Карбулицького поступово повертається нащадкам. У пресі все частіше з'являються статті про життєвий і творчий шлях Буковинського педагога. Його ім'я носить одна з вулиць і провулок у Чернівцях.
Карбулицький І. Протокол : з сільського життя / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1900. — № 123. —С. 3.
Карбулицький І. З дневника молодого учителя / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1900. — №153. — С. 3.
Карбулицький І. Моц гірко на світі жити / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1901. — № 13. — С. 3.
Карбулицький І. Рідний батько : [нарис] / І. І. Карбулицький // Буковина : додаток. — 1901. — № 152. —С. 4.
Карбулицький І. Поезія і проза / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 26. — С. 3.
Карбулицький І. Святкуйте здорові : [новела] / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — №34. —С. 3.
Карбулицький І. Страшна пригода : [оповідання] / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 44. — С. 1—2.
Карбулицький І. Чому зосталися русини позаду культури? / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 56—60. — С. 3.
Карбулицький І. Він мені вповідав : [оповідання] / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 15— 19.— С.—2.
Карбулицький І. Рецензія на книгу В. Вересаєва "Записи лікаря" / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1904. — № 17. — С. 3.
Карбулицький І. І жаль покидати / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1905. — № 45/46. — С. 4.
Карбулицький І. Розвій народного шкільництва на Буковині / І. І. Карбулицький. — Чернівці : Руська Рада, 1905 (обкл. 1907). — 148 с. : табл.
Карбулицький І. "Лісові школи" в Німеччині / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1909. — № 2. — С. 4.
Карбулицький І. Школа для школи / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1910. — № 10. — С. 2.
Карбулицький І. Відки взялись в руських громадах "Волохи" / І.І. Карбулицький // Каменярі. — 1911. —№2. —С. 3.
Карбулицький І. До проекту організації / І. І.. Карбулицький // Каменярі. — 1913. — № 8
Карбулицький І. Хорони нас, Боже, від приятелів / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1914. — № 4. — С. 2.
Карбулицький І. Переломові хвилі / І.І. Карбулицький // Каменярі. — 1913. — № 3. — С. 3.
Карбулицький І. Рятуйте наших селянських дівчат від великоміської моралі і тілесної загибелі /І.І. Карбулицький // Самостійна думка укр. матері.— 1931. — №3/4. — С. 13—14.
Богайчук М. Література і мистецтво Буковини в іменах : /слов.-довід. / / М. Богайчук. — Чернівці : Букрек, 2005. — С. 114—115.
Дуб Р. Літературно-мистецька Кіцманщина : /путівник ] І Р. Дуб. — Чернівці, 2003. —С. 31.
Дуб Р. Літературно-мистецька енциклопедія Кіцманщини / Р. Дуб. — вид. 2-ге, перероб. і доп. — Чернівці, 1998. — С. 23—24.
Дуда А. Репресії проти української інтелігенції Буковини (1944—1951 рр.) : [про причини арешту І. Карбулицького] / А. Дуда // Буковин. журн. — 1996. — № 1—2. — С. 124—127.
Карбулицький Іларій Іванович // Українська літературна енциклопедія : у 5 т. / ред-кол.: І. О. Дзеверін (відповід. ред.) та ін./. — К. : Голов. ред. УРЕ ім. М.П. Бажана, 1990.— Т. 2. — С. 413.
Карбулицький Ілярій // Енциклопедія українознавства : у 11 т. Словник. частина / Наук. Т-во ім. Т. Шевченка ; голов. ред. В. Кубійович. — К., 1996. — Т. 3. — С. 959. : портр.
Марусик Т. Іларій Карбулицький — визначний буковинський педагог та громадський діяч / Т. Марусик // Проблеми історії України: факти, судження, пошуки : міжвід. зб. наук. пр. —К., 2001. —Вип. 5. — С. 319—330.
Пенішкевич Д. І. Іларій Карбулицький — видатний педагог Буковини / Д. І. Пенішкевич, Л. І. Тимчук. — Чернівці : Рута, 1999. — 43 с.
Тимчук Л. І. Питання жіночої освіти на Буковині у педагогічній спадщині І. І. Карбулицького // Науковий вісник Чернівецького державного університету. — Чернівці, 1999. — Вип. 47. — Серія : "Педагогіка та психологія". — С. 35—37.
Цюпа Л. І. Роль шкільної освіти і діяльності вчителя для суспільного розвитку народу в педагогічній спадщині Іларія Карбулицького / Л. І. Цюпа // Матеріали студентської наукової конференції Чернівецького держуніверситету / Чернівец. держ. ун-т ім. Ю. Федьковича, 14—15 трав. 1998 р. — Чернівці, 1998. — Кн. 1 : Гуманітарні науки. — С. 74—75.
Іларій Карбулицький : [фотопортрет] // Дуб Р. Літературно-мистецька Кіцманщина : [путівник] / Р. Дуб. — Чернівці, 2003. — С. 31.
Ілярій Карбулицький : [портрет] // Енциклопедія українознавства : у 11 т. Словник. частина / Наук. Т-во ім. Т. Шевченка ; голов. ред. В. Кубійович. — К., 1996. — Т. 3.— С. 959.
Народився Іларій Карбулицький у селі Горішні Ширівці (тепер – Заставнівський район Чернівецької області), у сім'ї лісника. Батько хлопчика був високоосвіченою людиною, знав німецьку, польську, російську та українську мови і чимало зусиль доклав для того, щоб син отримав належну освіту.
У шестирічному віці хлопчик із сім'єю переїхав до села Волока, де навчався у початковій школі. Пізніше родина перебралася до Чернівців, де Іларій продовжив навчання у місцевій школі, а потім – у гімназії.
Виявивши зацікавленість педагогічною справою, юнак у 1895 році вступив до учительської семінарії, після закінчення якої у 1900 році був призначений молодшим учителем народної школи села Ревне – Стрілецький Кут. Деякий час Іларій Іванович працював молодшим учителем народної школи в Старих Мамаївцях. Багато років свого життя він віддав навчанню і вихованню дітей у селі Верхні Станівці, куди був призначений у 1906 році старшим учителем. Згодом талановитий педагог посів посаду директора цієї школи. Працюючи вчителем і директором, Іларій Іванович постійно вдосконалював свій фаховий рівень, навчався на курсах учителів по садівництву, закінчив курс з ботаніки, пройшов курс румунської мови у Бухаресті.
За роки педагогічної діяльності Іларій Карбулицький намагався удосконалити вітчизняну освіту, вів постійну боротьбу за утвердження національної освіти. Працюючи над проблемою управління школою, І. Карбулицький велику увагу приділяв організації навчального процесу, зокрема способу комплектування учнівських класів. З цього приводу в учительських колах постійно велися дискусії. Зі свого боку, Іларій Іванович указував на суттєві труднощі у навчально-виховному процесі: зниження рівня працездатності учнів і учителя; падіння рівня знань, які ускладнювалися через велику кількість учнів у класі; бажання учнів, щоб вчителі мали спеціальну підготовку і відповідну матеріальну базу. І. Карбулицький виявив себе передбачливим педагогом: сучасні психолого-педагогічні дослідження довели необхідність запровадження індивідуального підходу до учня у процесі навчання.
Педагог переймався питаннями жіночої освіти на Буковині, проблемами становища жінки, її прав і можливостей у суспільстві. У своїх громадських звітах, виступах, художніх творах ("Моц гірко на світі жити" (1901), "Він мені вповідав" (1903), "Обзорини" (1904)) Іларій Іванович неодноразово наголошував на необхідності створення системи навчання і виховання дівчини як рівноправної особистості у суспільстві. Особливу увагу він зосереджував на питанні навчання і виховання сільських дівчат, які у пошуках заробітку приїжджають у велике місто "незіпсовані, фізично чисті і з великими засобами почуття сорому перед всякою поганню", але потрапляють у місто, де отримують душевні та тілесні травми. У своїй статті "Рятуйте наших селянських дівчат від великоміської моралі та тілесної загибелі" (1931) Іларій Іванович звернув увагу на необхідність опіки над жінками. Зокрема, описуючи реальне становище сільських дівчат, І. Карбулицький наголошував на необхідності збереження духовності та моральності українського народу, підкреслював при цьому важливу роль жіночої освіти.
Молодий директор переймався проблемами взаємовідносин педагогів та інспекторів і рівноправності жінок та чоловіків учителів.
Однією з основних проблем, над якою працював Іларій Іванович, було матеріальне становище народних педагогів. Так, за його ініціативою на першому віче українського учительства (1906) розглядалось питання заробітної плати вчителів. У своїх статтях, рефератах, виступах на конференціях, з'їздах і вічах І. Карбулицький постійно порушував питання соціального становища українців Буковини, поліпшення матеріального становища народного учительства, вважаючи це одним із чинників, що впливає на якість і ефективність педагогічної діяльності. Згодом на інтернаціональній нараді буковинських учителів у справі заробітної плати його обрали постійним референтом з цього питання. Тоді ж, педагог провів ряд досліджень, результати яких виклав у статті "Домагання буковинського учительства в світлі цифр" (1914).
Поринувши у вир громадської діяльності рідного краю І. Карбулицький у 1908 р. очолив учительський часопис "Каменярі", на сторінках якого висвітлювалося суспільно-політичне та культурне життя, діяльність різних організацій. Водночас Іларій Іванович опікувався бібліотекою "Вільної організації".
Поряд з педагогічною і громадською діяльністю І. Карбулицький займався і видавничою справою. За його ініціативи розпочався випуск "Крейцерової бібліотеки". Це популярне видання для дітей та школи, яке виходило маленькими брошурками (16 сторінок), і мало на меті заохотити дітей до читання, оскільки в тогочасних умовах дуже гостро стояла проблема неграмотності народу. "За два роки мого редакторства, — згадував І. Карбулицький, — вийшло двадцять тисяч примірників кожного числа не лише на Буковині й в Галичині". Тоді ж побачили світ його перші оповідання для дітей "Сліпий Юра", "Циган у школі", "Качка з однією ніжкою". І. Карбулицький був ініціатором видання педагогічного двотижневика "Промінь" і членом редакційного комітету цього часопису, у якому вперше опубліковано його працю "Розвій народного шкільництва на Буковині" (1905), що посіла особливе місце в історії розвитку шкільництва на Буковині у період 1774—1905 рр. Також під його редакцією вийшла збірка видатного українського письменника і культурно-освітнього діяча Буковини і Галичини Д. Макогона "Шкільні образки" (1911).
Карбулицькому належить значна кількість публіцистичних статей, що стосуються різних питань політичного та культурного життя Буковини початку XX ст. ("Чому зі сталися русини позаді культури" (1903); "Борба між українсько-поступовою і радикальною партією та українське вчительство" (1909); "Слово на часі" (1910); "Переломові хвилі" (1913)). У своїх працях він розкривав власні педагогічні погляди, суспільно-політичну позицію; як педагог-практик, не міг оминути питання шкільного життя, проблем особистості вчителів та учнів; як активного діяча його турбували проблеми народу — безправність, бідність і принизливе становище.
Іларій Іванович — автор близько 40 прозових творів про життя селян, інтелігенції, зокрема вчителів ("Рідний батько", "Покаявся", "Літній спомин" (1901); "Онуфрій Беззубий" (1902), "Щаслива" (1906); "Казка" (1931)), трьох п'єс: "Завіщання" (1901), "Наші знакомі" (1909), "Зрадник" (1936). Він залишив цікаві спогади про Лесю Українку — "Мої спомини про Лесю Українку з її побуту на Буковині у 1901 році", Миколу Лисенка — "На Буковинській землі" та Ольгу Кобилянську — "Вірна дочка України". У творчості І. Карбулицького широко представлено і гумор — оповідання: "Протокол" (1900); "Як Паламарук рибу купував" (1909); "Через що інспектор Крілик мало що з розуму не зійшов (1913); "Спільники" (1931).
З початком Першої світової війни І. Карбулицького мобілізували до австрійської армії. Жахіття від побаченого спонукали його виступити з серією викривальних статей на сторінках газети "Allgemeine Zeitung" (1928), що пізніше вийшли окремим виданням "Die Неп Kereien in der Bukowina" ("Страти на Буковині").
Після закінчення війни Іларій Іванович повернувся у Верхні Станівці на посаду директора місцевої школи, на якій працював до виходу на пенсію (1935). Навіть досягнувши пенсійного віку, він не припиняв своєї педагогічної діяльності, не залишав журналістської та видавничої справи. На шпальтах газети "Час" публікував статті, нариси, замальовки, переконливо виявляючи високу громадянську позицію і національний дух українського патріота. На особливу увагу заслуговують статті "Похоронні дзвони" (1929) та антивоєнні нариси часів Першої світової війни "Бестії і люди"(1931).
З початком трагічних подій 1930-х років в Україні, Карбулицький очолив створений у Чернівцях "Український громадянський комітет", який займався збиранням матеріальної і грошової допомоги голодуючим. За його ініціативи, було заплановано проведення буковинського протестаційного віча, однак румунська влада заборонила цей захід.
З 1935 року життя і діяльність Іларія Івановича Карбулицького пор'язані з Чернівцями. Тут його обирають заступником голови Українського Народного Дому (1936). Того ж року він стає членом співацько-драматичного товариства "Буковинський Кобзар", для якого написав п'єсу "Зрадник". Часом і сам брав участь у виступах і концертах, адже мав чудовий голос і добре грав на скрипці. Іларій Іванович збирав і обробляв українські народні пісні, казки, прислів'я та приказки, перекладав німецькою мовою твори Марка Вовчка, Івана Франка. З метою встановлення дружніх взаємин між людьми різних національностей, що проживали на Буковині, підготував і за власний кошт видав українсько-єврейський, німецько-український та румунсько-український словники-розмовники. Не залишав І. Карбулицький і учительської праці, згодом був призначений директором однієї зі шкіл у Чернівцях.
Одночасно Іларій Іванович — активний учасник політичних подій, які відбулися на Буковині в першій половині XX століття. На той час у регіоні діяли українські політичні партії, тож Іларія Івановича обрали членом виконавчого комітету Української національної партії (УНП). Саме за причетність до УНП (1936—1938) він був у 40-х роках заарештований.
Активна життєва позиція педагога та відстоювання національних інтересів своїх земляків викликали незадоволення влади. Неодноразово піддавалася перевіркам школа, якою керував Іларій Іванович. Згодом було розпочато слідство, яке припинилося лише завдяки клопотанню батьків учнів, які стали на захист шанованого педагога. Наприкінці 1930-х рр, в усіх школах Буковини, Бессарабії і Мармарощини заборонили викладати українською мовою, носити національний одяг, було накладено табу на культурно-масові заходи рідною мовою. Репресії проти української інтелігенції Буковини набули широкомасштабного характеру.
Подальші події сорокових років (приєднання Північної Буковини до Української PCP) обернулись для І. Карбулицького довгими роками заслання. Іларія Івановича звинуватили в антирадянській націоналістичній діяльності, оскільки він був активним членом організації українських націоналістів (ОУН), входив до складу проводу ОУН Північної Буковини, вів активну націоналістичну агітацію, проводив вербування в ОУН.
На всі звинувачення І. Карбулицький відповідав: "антирадянської діяльності не проводив і не проводжу..., у теперішній час ні до якої організації не входжу". Втім, це не завадило кагебістам сфальшувати його підписи і дати справі подальший хід. Пізніше до неї долучили й доноси та силою добуті "зізнання" на допитах. У січні 1945 Іларія Івановича заарештували. Він був переконаний, що однією з причин арешту стала його унікальна бібліотека, найбагатша на той час книгозбірня україніки на Буковині, яку збирав, починаючи з 1901 року. Одразу після затримання вилучили понад дві тисячі томів, хоча дозвіл на здійснення цієї акції було отримано лише через два з половиною роки.
Майже десять років І. Карбулицький провів у виправно-трудових таборах і лише в 1956 році, виснажений морально й фізично, повернувся на Батьківщину.
Упродовж тривалого часу Іларій Іванович намагався повернути своє чесне ім'я, порушивши клопотання про реабілітацію. Однак, 30 січня 1961 року так і не дочекавшись виправдання помер з тяжким тягарем на душі.
Тільки через багато років президія Чернівецького обласного суду, переглянувши справу І. Карбулицького, повністю реабілітувала його ім'я.
Педагогічна спадщина видатного педагога, спрямована на утвердження української школи і національної освіти, є цінною не лише як історичне джерело, але й як актуальний для сьогодення досвід, необхідний для піднесення культурно-освітнього, політико-економічного розвитку українського народу до світового рівня.
Сьогодні ім'я І. Карбулицького поступово повертається нащадкам. У пресі все частіше з'являються статті про життєвий і творчий шлях Буковинського педагога. Його ім'я носить одна з вулиць і провулок у Чернівцях.
ЛІТЕРАТУРА
Основні видання творів І.І. Карбулицького
Карбулицький І. Протокол : з сільського життя / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1900. — № 123. —С. 3.
Карбулицький І. З дневника молодого учителя / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1900. — №153. — С. 3.
Карбулицький І. Моц гірко на світі жити / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1901. — № 13. — С. 3.
Карбулицький І. Рідний батько : [нарис] / І. І. Карбулицький // Буковина : додаток. — 1901. — № 152. —С. 4.
Карбулицький І. Поезія і проза / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 26. — С. 3.
Карбулицький І. Святкуйте здорові : [новела] / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — №34. —С. 3.
Карбулицький І. Страшна пригода : [оповідання] / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 44. — С. 1—2.
Карбулицький І. Чому зосталися русини позаду культури? / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 56—60. — С. 3.
Карбулицький І. Він мені вповідав : [оповідання] / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1903. — № 15— 19.— С.—2.
Карбулицький І. Рецензія на книгу В. Вересаєва "Записи лікаря" / І. І. Карбулицький // Буковина. — 1904. — № 17. — С. 3.
Карбулицький І. І жаль покидати / І.І. Карбулицький // Буковина. — 1905. — № 45/46. — С. 4.
Карбулицький І. Розвій народного шкільництва на Буковині / І. І. Карбулицький. — Чернівці : Руська Рада, 1905 (обкл. 1907). — 148 с. : табл.
Карбулицький І. "Лісові школи" в Німеччині / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1909. — № 2. — С. 4.
Карбулицький І. Школа для школи / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1910. — № 10. — С. 2.
Карбулицький І. Відки взялись в руських громадах "Волохи" / І.І. Карбулицький // Каменярі. — 1911. —№2. —С. 3.
Карбулицький І. До проекту організації / І. І.. Карбулицький // Каменярі. — 1913. — № 8
Карбулицький І. Хорони нас, Боже, від приятелів / І. І. Карбулицький // Каменярі. — 1914. — № 4. — С. 2.
Карбулицький І. Переломові хвилі / І.І. Карбулицький // Каменярі. — 1913. — № 3. — С. 3.
Карбулицький І. Рятуйте наших селянських дівчат від великоміської моралі і тілесної загибелі /І.І. Карбулицький // Самостійна думка укр. матері.— 1931. — №3/4. — С. 13—14.
Про І.І. Карбулицького
Богайчук М. Література і мистецтво Буковини в іменах : /слов.-довід. / / М. Богайчук. — Чернівці : Букрек, 2005. — С. 114—115.
Дуб Р. Літературно-мистецька Кіцманщина : /путівник ] І Р. Дуб. — Чернівці, 2003. —С. 31.
Дуб Р. Літературно-мистецька енциклопедія Кіцманщини / Р. Дуб. — вид. 2-ге, перероб. і доп. — Чернівці, 1998. — С. 23—24.
Дуда А. Репресії проти української інтелігенції Буковини (1944—1951 рр.) : [про причини арешту І. Карбулицького] / А. Дуда // Буковин. журн. — 1996. — № 1—2. — С. 124—127.
Карбулицький Іларій Іванович // Українська літературна енциклопедія : у 5 т. / ред-кол.: І. О. Дзеверін (відповід. ред.) та ін./. — К. : Голов. ред. УРЕ ім. М.П. Бажана, 1990.— Т. 2. — С. 413.
Карбулицький Ілярій // Енциклопедія українознавства : у 11 т. Словник. частина / Наук. Т-во ім. Т. Шевченка ; голов. ред. В. Кубійович. — К., 1996. — Т. 3. — С. 959. : портр.
Марусик Т. Іларій Карбулицький — визначний буковинський педагог та громадський діяч / Т. Марусик // Проблеми історії України: факти, судження, пошуки : міжвід. зб. наук. пр. —К., 2001. —Вип. 5. — С. 319—330.
Пенішкевич Д. І. Іларій Карбулицький — видатний педагог Буковини / Д. І. Пенішкевич, Л. І. Тимчук. — Чернівці : Рута, 1999. — 43 с.
Тимчук Л. І. Питання жіночої освіти на Буковині у педагогічній спадщині І. І. Карбулицького // Науковий вісник Чернівецького державного університету. — Чернівці, 1999. — Вип. 47. — Серія : "Педагогіка та психологія". — С. 35—37.
Цюпа Л. І. Роль шкільної освіти і діяльності вчителя для суспільного розвитку народу в педагогічній спадщині Іларія Карбулицького / Л. І. Цюпа // Матеріали студентської наукової конференції Чернівецького держуніверситету / Чернівец. держ. ун-т ім. Ю. Федьковича, 14—15 трав. 1998 р. — Чернівці, 1998. — Кн. 1 : Гуманітарні науки. — С. 74—75.
ІЛЮСТРАЦІЇ
Іларій Карбулицький : [фотопортрет] // Дуб Р. Літературно-мистецька Кіцманщина : [путівник] / Р. Дуб. — Чернівці, 2003. — С. 31.
Ілярій Карбулицький : [портрет] // Енциклопедія українознавства : у 11 т. Словник. частина / Наук. Т-во ім. Т. Шевченка ; голов. ред. В. Кубійович. — К., 1996. — Т. 3.— С. 959.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.