У родині новобиківця Дмитра Єременка три сини упродовж десятиліть сіяли в дитячі душі розумне, добре, вічне. Одному з них Прокопу - захиснику батьківщини, воїну-патріоту, вчителю від Бога -24 листопада виповнилося б 100 років з дня народження.
- І де це ти, Миколко, цілий тиждень вештався? - Іронічно-дружньо мовив через хвилю після перегляду мого свідоцтва про закінчення Козацької восьмирічної школи майже з усіма п'ятірками, - сивочолий, з майже брежнєвськими бровами завуч Новобиківської десятирічки. - Твої однокласники вже тиждень вчаться.
- Та, розумієте, - знітився я під поглядом співрозмовника, - у Києві намагався за хвоста жар-птицю впіймати.
- І що, вислизнула з рук? - На його обличчі засяяла така щира посмішка, від якої в мене повністю розтанула крига на серці .
- Як бачите. Прийшов проситися, аби прийняли до дев'ятого класу. Отож сьогодні і йди на уроки...
Так відбулося моє знайомство із завідуючим педагогічною частиною Новобиківської середньої школи Прокопом Дмитровичем Єременком. Маю сказати, що добрі слова про нього я вже неодноразово чув від учителів і в стінах Козацької восьмирічки, і від випускників нашої школи, які після восьмирічки в рідному селі здобували середню освіту в сусідній Новобиківській десятирічці.
У роки мого навчання у Новобиківській десятирічці ще не велено було вголос говорити про голод 33-го року. Тоді дехто тихо і скромно називав ці трагічні для України дні і місяці голодовкою.
Тепер, на відстані десятиліть, розумієш, чому наш вчитель був таким відвертим з учнями, чому нешаблонно підходив до викладання предмету "українська література". Він хотів, аби ми були справжніми українцями і знали про свою державу все.
Народився він 24 листопада 1915 року в Новому Бикові. Як і старший брат Іван, подався до Ніжина. Але не в державний педагогічний інститут, а в технікум. Але через голод навчання там припинив. Страшні причини і наслідки цього лиха він переживав у рідному Новому Бикові. А вже пізніше вступив у Гоголівський вуз, до якого протоптав стежину старший брат Іван. Але той вчився на вчителя хімії і біології, а Прокіп Дмитрович вирішив штурмувати висоти літературно-мовного факультету, бо з дитинства був закоханий у літературу й солов'їну українську мову. Та й сам мав потяг до літературної творчості, зокрема до віршування. Інститутські висоти здолав з честю - одержав у 1939 році диплом з відзнакою.
З болем згадував про ті жахливі в українській історії роки Прокіп Дмитрович. В одній із присвячених голодомору в Україні книг він опублікував свої спогади. Він зупиняється на передісторії великого голоду. Пригадує 1929 рік і перефразовує відомий вислів, називає його роком великої зради. Бо на селі розпочалося справжнє лихо: насильне залишення селян-середняків без засобів існування, без хліба, без посівного матеріалу. За приклад він бере свого батька Дмитра Прокоповича Єременка. Йому довели завдання здати сто пудів зерна. 50 пудів було здано. Але дещицю залишили для їжі й сівби. Та вийшло так, що прийшла "ударна бригада" і вимела все до крихти. Сім'я з семи чоловік залишилася без хліба. Більше того: до виконання плану не вистачало десять пудів. І ось одного разу приходять "ударники" і головний з них, Шматок, говорить батькові: "Здай хліб, чи ти хочеш, щоб ми тебе за ці десять пудів шльопнули?" Саме так і сказав. Ось так проходила сталінська хлібозаготівля.
На початку тридцятих років, коли Прокопу Дмитровичу довелося залишити навчання в Ніжині, його в Новому Бикові "зарахували" в так звану санітарну бригаду. За його спогадами, організовані колгоспи були бідні. Селянські коні, яких усуспільнили в 1930-му і 1931-му роках, на весну 1932-го були вкрай виснажені. Солом'яні стріхи в стайнях не рятували їх від голоду. І ось ранньою весною коней випустили на голі поля. Трава ще не піднялася. Коні падали від голоду. Вони масово гинули. Щоб допомогти тваринам, створили оті санітарні бригади. Люди з цих бригад, в тому числі й молодий Прокіп, разом з ровесником Павлом Коверником допомагали цим нещасним тваринам і з допомогою вірьовки піднімали їх на ослаблені ноги. Після цього така ослаблена тварина ще деякий час існувала, аж поки не заходила в долину з водою, звідки вже виходу не було. У Новобиківському колгоспі "Робітник та селянин" так загинуло майже сто коней.
Довелося братам Єременкам скуштувати й пороху на дорогах Другої світової війни. Івана Дмитровича, який після навчання викладав у рідній школі хімію та біологію, після визволення у вересні 1943-го року на деякий час залишили працювати директором Новобиківської школи. На фронт його призвали 30 квітня 1944 року. Воював у складі Білоруського фронту. Визволяв Польщу. Брав участь у боях за місто Августов. Там був поранений у живіт і травмований у ліве око. Втратив кисть правої руки. Після лікування у госпіталях був списаний у запас як інвалід війни другої групи. Після повернення додому весь час працював у рідній школі.
Менший брат Прокіп був призваний у армію в 1940-му році. Військову службу проходив у особливому Білоруському військовому окрузі. Служив у Бресті. Неподалік від цього легендарного і героїчного міста зустрів війну. Сотні кілометрів пройшов фронтовими дорогами. Додому повернувся з бойовими нагородами восени 1945-го. 20 вересня того ж року пішов працювати в рідну школу. Спершу піонервожатим, а тоді став викладати мову й літературу Прокіп Дмитрович більше чверті століття обирався керівником предметної комісії вчителів української мови і літератури району. Цей факт промовисто засвідчує про його заслужений авторитет серед колег-філологів. Працю Прокопа Дмитровича помітили і йому присвоїли звання відмінни ка народної освіти. Його призначили завідуючим педагогічною частиною школи і цій важливій у освітньому процесі посаді він віддав вісім років. А ще він неодноразово нагороджувався знаком переможця соціалістичного змагання. Доречно сказати, що в родині Дмитра Прокоповича Єременка на освітянську стежку стали не тільки Іван та Прокіп. Не одне десятиліття її торував і третій син -Петро. Його теж любили і поважали учні і колеги.
24 листопада захиснику Батьківщини, воїну-патріоту, педагогу від Бога Прокопу Дмитровичу Єременку виповнилося б сто років. Кажуть, людина живе стільки, скільки її пам'ятають. Колишні його учні пам'ятають свого вчителя і наставника. Вони вирішили цього дня зібратися біля його могили на новобиківському цвинтарі і пом'янути Вчителя щирим словом.
Джерело: Отчий поріг. - 2015. - № 11.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.