.

середа, 1 квітня 2020 р.

"Красний" міст – найстарший міст Чернігова овіяний легендами

    
     У давнину річка Стрижень була широкою й повноводною. Вона слугувала своєрідним бастіоном від ворогів, забезпечувала оборону Чернігова зі сходу. Тоді русло річки мало трохи інший напрямок, Стрижень відзначався крутими вигинами та різноманітними зигзагами. Цікавий запис знаходимо в праці історика Опанаса Шафонського «Черниговского наместничества топографическое описание»: «В прежние времена речка Стрижень под самой крепостью не шла, а от оной подалее, в левую сторону в Десну протекала». Нині русло Стрижня «перерізає» кілька мостів та місточків, найбільший і найстародавніший з них – Красний міст. Розташований він на місці, де річку перетинає стародавній шлях, що вів з Чернігова у північно-східні райони Київської Русі.
У середині XVIII століття мешканці міста через Стрижень загатили греблю з гною. До речі, її так і називали: Гнойова гребля. За наказом архієрея спорудили два водяні млини, які знаходилися в розпорядженні Борисоглібського монастиря. Проте, Гнойовій греблі судилася коротка життєва доля. 
   Весною 1773 року на Стрижні раптово піднялася велика вода і шалено ринула в Десну, зруйнувавши на своєму шляху і греблю, і водяні млини. Згодом на місці колишньої греблі спорудили дерев’яний міст на палях, перші відомості про нього відносяться до 1783 року. На той час це був єдиний у Чернігові міст через річку Стрижень. За зручність і ошатність його було названо Красним (красивим). Про це, зокрема, свідчать друковані джерела, датовані 1786 роком.
    
Красний міст зберігся й донині. Він дорогий і рідний серцю кожного чернігівця, адже з ним пов’язано багато історичних подій. Красний міст освітлюється виготовленими під старовину ліхтарями, мовби нагадуючи нам свою давню історію
    У наступні роки міст знаходився у розпорядженні Чернігівського повітового земства, він неодноразово перебудовувався. У 1914-16 роках замість дерев’яного збудували бетонний міст. Пізніше його було реконструйовано у зв’язку з відкриттям 1964 року тролейбусного руху: з обох боків забили бетонні палі і добудували тротуари, а старий міст став проїжджою частиною сучасного мосту.
Сергій Черняков
     
 Джерело: Чернігівський формат. - Режим доступу



  РАДИМО ПРОЧИТАТИ ОНЛАЙН УНІКАЛЬНУ КНИГУ, БІБЛІОГРАФІЧНУ РІДКІСТЬ, ЯКА РОЗМІЩЕНА НА САЙТІ НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ У РОЗДІЛІ РІДКІСНІ КРАЄЗНАВЧІ ВИДАННЯ XVIII-XIX СТОЛІТЬ З ФОНДУ НАШОЇ БІЛІОТЕКИ:
      

 


Иловайский, П. И.   

Черниговская старина по преданиям и легендам / П. И. Иловайский. - Черниговъ : Типографія Губернскаго Правленія, 1898.- 13 с. - РЕЖИМ ДОСТУПУ



Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.