Автопортрет Марії Башкирцевої |
Українська художниця Марія Башкірцева стала однією з перших у світі жінок, чиї роботи були представлені в Луврі. Про її творчість схвально відгукувалися художники Ежен Делакруа та Клод Моне, письменники Еміль Золя та Александр Дюма. А популярний письменник Гі де Мопассан був вражений її непересічністю і зажадав особистого знайомства.
Марія Башкірцева народилася у 1858 році в селі Гавронці на Полтавщині. Шлюб її батьків-дворян не склався. Разом з матір'ю дівчинка переїхала до Франції..
Муся, як її називали близькі, була обдарованою дитиною. Навчалася за власноруч складеною програмою, мала гарний голос і грала на кількох музичних інструментах. Та найбільше любила малювати. Марія малювала світ паризького передмістя, служниць, робітниць та дітей, а також свої автопортрети. Її талант одразу помітили, вона отримувала численні медалі та призи на виставках. І стала зіркою паризьких салонів. Про її роботи схвально відгукувалися художники Ежен Делакруа та Клод Моне, письменники Еміль Золя та Александр Дюма.
Ще у 16 років Башкірцевій діагностували туберкульоз легень. Хвороба майже позбавила її слуху і "з'їдала" дівчину зсередини. Художниця померла за кілька тижнів до 26-го дня народження.
"Якщо я не помру молодою, я сподіваюся жити як великий художник; але якщо я помру молодою, я маю намір мати свій щоденник, який не може бути нецікавим, опублікованим", – написала наприкінці свого життя Марія.
Окрім того, у спадок нащадкам дісталися півтори сотні картин Башкірцевої. На жаль, частина полотен була втрачена під час Другої світової війни. Після смерті прийшло й омріяне визнання. Українка стала однією з перших у світі жінок, чиї роботи були представлені в Луврі. Посмертна виставка Башкірцевої відбулася в Парижі, а твори досі зберігаються в музеях Франції, Голландії, США та України. Навіть у Ніцці в Музеї образотворчих мистецтв є зал Башкирцевої.
В Україні ж, у селі Черняківка, де пройшло дитинство художниці, створено музей Башкірцевої та названо галявину Маріїною долиною, де щороку на День молоді проводять масові гуляння з виставками художніх творів.
Джерела:
Башкірцева Марія Костянтинівна - 28 творів - живопис. - Режим доступу
Її заняття тривали по 10 годин на добу. Історія життя Марії Башкірцевої. - Режим доступу
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.