.

субота, 20 серпня 2022 р.

Вбрання ХVІІІ століття у збірці Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

   Чернігівський історичний музей має велику колекцію одягу ХVІІІ–ХХ ст. Вбрання козацької старшини ХVІІІ ст. репрезентують 59 музейних предметів.
   Надзвичайно популярними у середовищі козацької старшини були кунтуші. Так, у посагу доньки іваницького сотника Павла Миницького Меланії налічувалося вісім кунтушів; серед пожитків Павла Полуботка – двадцять один жіночий кунтуш; дружини його синів Андрія та Якова мали дванадцять: більшість – підбиті хутром соболя, білки, куниці, легкі – тканинами. Як свідчать джерела, жіночі і чоловічі кунтуші були схожими за кроєм.
   Більшість жіночих кунтушів, зображення яких подані в літературі6, схожі на той, що належав доньці гетьмана Д. Апостола. Він пошитий, ймовірно, для особливо урочистих виходів, оскільки крій вказує на те, що одягали його на сукню європейського типу, з фіжмами.

   Поясне жіноче українське вбрання ХVІІІ ст. в колекції представлене плахтами та спідницею. Плахти носили і прості жінки, і представниці козацької старшини, у котрих вони були ткані шовковими нитками. Ймовірно, плахти мали вовняну основу, а шовками натикався тільки орнамент, як це бачимо на фрагменті з колекції В.В. Тарновського: синя вовняна тканина розкреслена потрійними тоненькими смугами на картки, заповнені ромбами, ромбами з відростками, трикутниками, виконаними шовком гірчичного кольору, окремі мотиви – білого. Датувати її дуже важко через відсутність аналогів. Виходячи з того, що у другій половині ХVІІІ ст. українська шляхта користувалася європейським костюмом, а селянки навряд чи ткали плахти шовком, вважаємо можливим датувати її серединою ХVІІІ ст., як і вишиту плахту з такої самої синьої вовняної тканини. Все поле цієї унікальної речі вкрите ромбами з розетками на чотирьох сторонах, квадратами на стиках та деревоподібними мотивами в центрі: композиція нагадує вишивку на народних сорочках ХІХ ст., тільки виконану не білою заполоччю, а зеленим, коричнево-червоним, жовтим, блакитним, білим шовками.

 За матеріалами: Зайченко  В. Вбрання ХVІІІ століття у збірці Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського / В. Зайченко // Скарбниця української культури : збірник наукових праць. – Вип.10 / Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського, Чернігівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України ; редколегія: О.Б. Коваленко (голова) та ін. – Чернігів, 2007–2008.– С. 41-47. РЕЖИМ ДОСТУПУ 

РЕКОМЕНДУЄМО ПРОЧИТАТИ:


Зайченко В. В. Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть : з колекції Чернігів. іст. музею ім. В. В. Тарновського / Віра Зайченко ; [фото: В. Вермієнко, Є. Шпилевський]. – Київ : Родовід, 2015. – 107 с. : іл. – (Мала серія української вишивки).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.