.

середа, 7 вересня 2022 р.

Лідія Деполович (1869-1943) – відома українська педагогиня, фахівчиня з методики початкової освіти, автор Букваря

   Лідія Платонівна Деполович народилася 14 (27) листопада 1869 в с. Ковчині Чернігівського повіту в родині парафіяльного священника Платона Деполовича.
   Лідія Деполович у 1885 вступила до Чернігівської гімназії, яку закінчила в 1893. Свій педагогічний шлях розпочала в Количівці, де вчителювала у 1894-1901. Далі працювала в Ковчинській земській школі (1901–1908), де навчала учнів одразу трьох класів.
   У 1909 Лідія Платонівна переїхала до Чернігова. Починаючи з 1909, Л. Деполович викладала у школах Чернігова. Багато років – аж до 1922-го – вона працювала вчителем 5-ї школи. Мала величезне педагогічне навантаження – 36 годин щотижня. Потім працювала в 18-й Українській школі ім. Коцюбинського. Тут навчала дітей початкової ланки, завідувала шкільною бібліотекою й вела видавничий гурток.
   Педагогічний стаж її на 1923-й складав 30 років. Надбань і спостережень накопичилось чимало, тож Лідія Платонівна взялася за написання підручників. У середині 1920-х вона уклала свій перший авторський буквар "Нумо читати!", який побачив світу Державному видавництві України в 1926 накладом у 50 тис. примірників і був рекомендований як базовий підручник для початкової освіти. На час появи свого першого підручника Лідії Платонівні було вже 57, а видавнича діяльність для неї тільки починалася!
   У 1927 Л. Деполович переїхала до Києва, де продовжила займатися вчительською діяльністю, а також складанням та впорядкуванням посібників для навчання грамоти. Вона співпрацювала з відомими педагогами того часу.
   Вершиною науково-методичної діяльності Л. Деполович став авторський буквар 1938-го року. До 1956 його видавали аж 19 разів! Загальний тираж склав понад 12 мільйонів примірників! Методика навчання читанню й послідовність вивчення літер були настільки вдалими, що цей буквар адаптували для навчання незрячих дітей (1948). Букварна частина, розроблена Л. Деполович, стала основою українського букваря, який видавали в Канаді від початку 1950-х до 1965 (10 видань).

ДЖЕРЕЛА: 

Деполович, Л. П. Буквар / Л. Деполович. 8.-е вид. Торонто : Нові дні, 1961. 100 с.: іл.

   Лідія Деполович вдосконалювала буквар усе своє життя. У методичних порадах вчителеві початкової школи, які видавалися впродовж 1933–1945 під загальною назвою "Як навчати грамоті за букварем", вона детально викладала методи роботи з підручником для якомога  якіснішого засвоєння матеріалу учнями. Вона виступала за нову початкову школу та критично ставилась до старих методів навчання грамоті. Методистка вважала за необхідне зосередити головну увагу на особистості вихованця. Наполягала на організації активної та свідомої діяльності учнів, спрямованій на засвоєння навчального матеріалу.

Лідія Платонівна Деполович (1869-1943). Біографія. Щоденникові записи. Фотографії / [упоряд.: С. Спутай, Н. Халімон ; наук ред. О. Коваленко] ; Куликів. осередок Чернігів. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України. Київ : Логос, 2019. 116 с. : іл. Бібліогр.: с. 112-116.

   Цим видання куликівські краєзнавці вшанували 150-річчя від дня народження відомої землячки. Лідія Платонівна Деполович, видатний педагог і методист початкової освіти, авторка букварів, читанок, задачників і численних посібників з навчання грамоти, які видавалися впродовж трьох десятиліть. Сьогодні ім’я Лідії Платонівни Деполович мало відоме не тільки загалу, а й фахівцям початкової освіти, педагогам-науковцям. А ще до середини 1950-х років більше півмільйона першокласників щороку бачили її прізвище на обкладинках своїх букварів. З часом ім’я автора забулося, загубилося в тіні загальновідомої назви її найголовнішої книги Букваря. Втім, у плеяді видатних букваристів постать Лідії Деполович займає чільне місце. Біографія, педагогічна і науково-методична спадщина Л. П. Деполович не вперше стають об’єктами наукових досліджень. Укладачі цього видання зібрали воєдино напрацьовану інформацію і додали нові відомості. На основі архівних документів авторам вдалося дослідити родовід Лідії Деполович, починаючи від кінця XVIII ст. У книзі також подано багато матеріалу з методичних настанов і підручників видатного педангога-методиста.

Лідія Платонівна Деполович (1869-1943) : біобібліогр. покажч. / Куликів. осередок Чернігів. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України ; [уклад. і вступ. ст. Н. М. Халімон, С. М. Спутай ; наук. ред. О. Б. Коваленко]. Чернігів : Десна Поліграф, 2017. 31 с. (Серія "Відомі особистості Куликівщини" ; вип.1). РЕЖИМ ДОСТУПУ

   У біобібліографічному покажчику вміщена біографія Лідії Платонівни Деполович, педагога першої половини ХХ століття з Чернігівщини, автора різноманітних видань букварів, методик з навчання грамоти та зібрана інформація про її підручники, методичні посібники, документи, публікації про Л. П. Деполович.

 

Лідія Деполович з учнями Ковчинської земської школи. 1900 – 1908.– з експозиції Ковчинського краєзнавчого музею.      

Л.Деполович з учнями 18-ї Української школи ім. М. Коцюбинського. Чернігів, 1922 – 1926.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.