Андрій Анто́нович Карнаабід народився 14 жовтня 1927 року у с. Рогізки Сновського району Чернігівської області. 1930 року разом з батьками переїхав до Чернігова.
У 1948 році закінчив архітектурне відділення Київського технікуму житлово-цивільного будівництва, а 1954 року – з відзнакою архітектурний факультет Київського інженерно-будівельного інституту. У 1963 році закінчив аспірантуру при Київському науково-дослідному і проектному інституті містобудування.
У1960 році в складі групи молодих архітекторів Чернігівського облпроекту виступив з ініціативою створення в Україні добровільного Товариства охорони пам'яток історії та культури, а після його створення, у 1966 році був обраний головою Чернігівської міської організації та членом правління Чернігівської обласної організації Товариства.
З 1967 року став зберігачем фондів Чернігівського архітектурно-історичного заповідника, значно примножив та розширив їх. Разом з досвідченими фахівцями та численними ентузіастами організував багато науково-пошукових експедицій по Чернігівщині, під час яких було виявлено та вивчено цілу низку пам'яток як архітектурних та археологічних, так і етнографічних.
У 1990 році обирався депутатом Чернігівської міської та Чернігівської обласної рад, балотувався до Верховної Ради України у 1994 та 1998.
У 1994 році був обраний членом-кореспондентом Академії архітектури України.
У 1996 році обраний почесним членом Національної спілки краєзнавців України.
Автор понад 500 статей, нарисів та книг, присвячених пам'яткам Чернігова та Чернігівщини. Протягом 1985–1990 років підготував 166 статей про пам'ятки історії та культури Чернігівщини. У 1990 році підготував 67 статей про пам'ятки архітектури та історії до енциклопедичного довідника "Чернігівщина»" був науковим консультантом видання.
Є автором статей про А. Карташевського, А. Є. Білогруда (спільно з А. К. Адругом), П. Д. Барановського, Л. Б. Могучова, Г. В. Борисовича, Д. С. Ліхачова, В. В. Чепелика, Г. Н. Логвина, М. М. Ґе (спільно з Л. Д. Максимовою), Б. О. Рибакова а також про пам'ятки Чернігова, Одеси, український модерн, тощо.
Автор нарисів-путівників по Чернігову, перекладених кількома мовами (1969).
Захоплювався живописом (провідне місце в його художній творчості належить переважно архітектурному пейзажу, портрету та натюрморту), також займався документальною фотографією і створив серію фотознімків, присвячених пам'яткам історії та культури Чернігова. У грудні 2008 року в Чернігові та у січні–лютому 2009 року в Києві зусиллями Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури та Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" були організовані посмертні виставки художніх творів "Андрій Карнабєд. Життя – люди та пам'ятки". На них було представлено лише невелику частину його творчого доробку як художника, створену протягом 1946–2000 років, що зберігається в фондах заповідника та приватному зібранні. З 1954 року брав участь у відновленні та реставрації П'ятницької, Катерининської, Іллінської церков, Троїцького, Борисоглібського та Спасо-Преображенського соборів, Будинку полкової канцелярії, Колегіуму в Чернігові, палацу Розумовського в Батурині та Сокиринського палацу, дослідженні і реставрації пам'яток історії та архітектури у Новгороді-Сіверському, Ніжині, Прилуках, Седневі. Знаний як учень П. Д. Барановського. Мав стосунок до опрацювання генеральних планів забудови Чернігова, Ніжина, Прилук, Новгорода-Сіверського, визначення охоронних зон пам'яток історії та культури. Брав участь у питаннях розробки герба Чернігова у 1967–1969 роках.
Останні роки життя присвятив відстоюванню і захисту архітектурних пам'яток Чернігова від того, що називав "бульдозерною архітектурою"– безконтрольного винищення історичних будівель задля нової забудови.
Помер 29 березня 2005 року на 78 році життя, похований у Чернігові.
РАДИМО ПРОЧИТАТИ:
Єдомаха І. І.Вивчення стародавнього Чернігова / І. І. Єдомаха, А. А. Карнабід // УІЖ. – 1970. – № 1. – С. 157-158.
Карнабід А. А. Минуле і сучасне стародавнього центру Чернігова – дитинця / А. А. Карнабід // УІЖ. – 1972. – № 3. – С. 88-96
Віроцький В. Д. Монастирі та храми землі Сіверської / В. Д. Віроцький, А. А. Карнабіда, В. Г. Киркевич. – Київ : Техніка, 1999. – 231 с.
Карнабід А. А. Таємниці Болдиних гір / А. А. Карнабіда, Г. О. Кузнєцов // Сіверянський літопис. – 1995. – № 3-6.
Карнабід А. А. Чернігів: історико-архітектурний нарис / А. А. Карнабіда. – Вид. 2-е перероблене і доп. – Київ: Будівельник, 1980. – 128 с.
А. А. Карнабед – митець: художник та фотомайстер: (бібліогр. покажч.) / упоряд. Н. В. Романчук ; наук. ред. А. К. Адруг ; фото В. М. Величко, В. М. Шайгородський ; відп. за вип. І. М. Аліференко. – Чернігів, 2013. – 24 с. – РЕЖИМ ДОСТУПУ
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.