.

понеділок, 3 жовтня 2022 р.

3 жовтня 2022 р.– 130 років тому в Ніжині народився Михайло Михайлович Новицький (1892–1964) – шевченкознавець, дослідник біографії Т. Г. Шевченка і редактор-видавець його творів. Науковий співробітник Комісії ВУАН для видавання пам’яток новітнього письменства. Деякий час жив у Чернігові. Репресований

    Народився Михайло Новицький в м. Ніжин на Чернігівщині. Відомо, що батько хлопця працював у канцелярії міської управи, мати шила одяг на замовлення. Михайло мав трьох сестер Анну, Любов та Антоніну. Діти рано залишилися сиротами: 1895 року помер батько, через десять років мати. Виховували хлопця його старші сестри Анна та Любов, що вже вчителювали.
   Михайлу Новицькому випала щаслива доля навчатися впродовж 1906-1913 років у Ніжинській класичній гімназії ім. М. В. Гоголя (нині Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя)
найкращому навчальному закладі України, де свого часу освіту здобували Є. Гребінка, М. Гоголь, Н. Кукольник, А. Мокрицький, Л. Глібов та ін.
    Становлення М. Новицького як науковця відбулося у 1920-х роках ХХ ст. Центром, довкола якого об'єднувалися наукові сили українців, була Всеукраїнська академія наук. Історію української літератури вивчала Комісія для видавання пам’яток новітнього українського письменства при Історико-філологічному відділі, яку очолював С. Єфремов. Від 1921 р. у Комісії для видавання пам'яток на посаді наукового співробітника працював Михайло Новицький. На той час йому виповнилося 29 років. На початку 1920-х років зростає увага до вивчення життя і творчості Шевченка, виникає окремий термін "шевченкознавство".
   У 1923 році з нагоди 110 річчя з дня народження Шевченка вивчати творчу спадщину поета розпочала Комісія для видавання пам'яток новітнього українського письменства при Першому відділі Української академії наук. Упродовж 1925-1926 років з'явилося два видання збірника "Шевченко та його доба". Разом із С. Єфремовим і П. Филиповичем їх упорядником був і Михайло Новицький.
   Михайло Новицький вирізнявся в шевченкознавстві своїм науковим доробком. Відомі його дослідження до біографії поета: "Арешт Шевченка в 1859 р." (1924); "Шевченко в процесі 1847 р. і його папери" (1925); "До історії арешту Шевченка 1850 р." (1925); "З листування Т. Г. Шевченка" (1926); "З історії оренбурзького арешту Шевченка" (1929); "Бібліографічні про листи до Шевченка нотатки" (1929) та ін. Тоді ж він надрукував текстологічні розвідки про Шевченкові твори, зокрема "Поема Т. Шевченка "Мар’яна - черниця" (1924), "До тексту Шевченкового "Кобзаря" (1924), "Новий автограф Шевченка" (1929). Дослідження, написані на основі архівних матеріалів та автографів Шевченка, містять конкретні факти та точні відомості про життя і творчість поета, достеменно відтворюють тексти його творів.
   У червні 1924 р. Новицького було зараховано в аспірантуру Київського інституту народної освіти (нині Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова) за спеціальністю "мовознавство". Водночас збереглися свідчення, що Михайло Новицький від 1927 р. навчався і в аспірантурі київської філії Інституту Тараса Шевченка, яку закінчив 1929 року.
   У ті роки Михайло Новицький діяльно готував до друку Шевченкові твори. Разом із С. Єфремовим вони видали зібрання творів Шевченка "Поезія" у 2-х томах (1927 р.). Видання готувалося за рукописами, що від 1926 р. зберігалися в архівних фондах Інституту Тараса Шевченка, а зараз зберігаються у відділі рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Було використано також "Кобзар" 1860 р. із власноручними правками Шевченка (поезії 1838-1842), збірку "Три літа" (1843-1845). Прикметною ознакою цього видання було те, що поетичні твори в ньому подавалися за альбомним принципом зі збереженням авторської графічної композиції так, як їх записував Шевченко до рукописної збірки "Три літа". У зібранні Новицький уперше подав поряд обидві редакції поеми "Осика" та "Відьма".
   Його праця в галузі шевченкознавства тривала понад 40 років. Її початок було покладено 1921 р., коли М. Новицький став співробітником Інституту літератури НАН України ім. Т. Г. Шевченка. Тут він працює в Комісії для видань пам'яток новітньої українського письменства, згодом керує семінаром текстології та кабінетом біографії Т. Шевченка. Його колегами у шевченкознавстві стали С. Єфремов, В. Міяковський, П. Филипович, М. Плевако, Є. Шабліовський, Б. Навроцький, Б. Якубський та інші. Найтісніше його праця була пов'язана із С. Єфремовим. Разом вони підготували і видали такі зібрання творів Т. Шевченка : "Поезія: У 2 т." (1927), "Щоденник" (1927; Т. 4) та "Листування" (1929; Т. 3).
    Після арешту С. Єфремова (1929) М. Новицький працює у Комітеті для видання творів Т. Г. Шевченка при ІІ відділі Всеукраїнської Академії Наук.
   За його упорядкуванням виходять книжки для масового читача: "Єретик", "Наймичка", "Гайдамаки", "Кавказ". М. Новицький брав участь у підготовці ювілейного ПЗТ: У 8 т. (з нагоди 120-річчя з дня народження Т. Шевченка).
    1937 року вченого арештували. Термін покарання відбував у таборах позбавлення волі "Печерлаг" (Республіка Комі), в'язні якого працювали на будівництві Біломорсько-Балтійського каналу. У м. Київ М. Новицький повернувся у липні 1946 року. З того часу і до кінця життя він працює в музейництві : спочатку в Будинку-музеї ім. Т. Г. Шевченка (1946–1952; зараз Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка), згодом у Державному музеї Т. Г. Шевченка (1954–1962; зараз Національний музей Тараса Шевченка). У цей час друкуються лише окремі його праці. М. Новицький брав участь у підготовці до друку ПЗТ: У 10 т. (Т. 7-10; Київ, 1939–1964), "Біографії Т. Г. Шевченка за спогадами сучасників" (1958), "Спогади про Т. Г. Шевченка" (Київ : ДВХЛ, 1958).
   Помер Михайло Михайлович Новицький 29 березня 1964 року.


 

 РАДИМО ПРОЧИТАТИ:

Білокінь С. Досьє шевченкознавця [МихайлаНовицького] / С. Білокінь // Літ. Україна. – 2007. – 4 жовтня. – С. 1, 8 ;11 жовтня. – С. 7-8.

Карпінчук Г. В. Михайло Новицький – шевченкознавець : до 125-річчя від дня народж. / Галина Карпінчук ; [наук. ред. С. А. Гальченко] ; НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. Київ : Наукова думка, 2018. 239 с., [5] арк. іл., портр. (Проект "Наукова книга" (молоді вчені). Бібліогр.: с. 162-187, 197-204 та у підрядк. прим.Покажч. імен.: с. 228–238.

   Монографію Галини Карпінчук написано як складник реалізації ширшого завдання – з'ясувати справжню історію шевченкознавства ХХ століття. Науковий доробок Михайла Новицького (1892-1964), чиє ім'я, мусимо визнати, завжди залишалося в тіні, заслуговує на поглиблене вивчення. Науковець був одним із тих, хто нагромаджував факти першорядної значущости для розвитку науки про Шевченка, зокрема, виявив і опублікував низку нових документів, спростував низку недостовірних відомостей, поширених у шевченкознавчих розвідках тощо. Його колеґам – Сергієві Єфремову, Павлові Филиповичу та іншим – пощастило більше: їхні праці перевидавали, досліджували, коментували. Карпінчук переконливо відновлює науковий "ландшафт", у якому працював Новицький. Продуманою і логічною є структура дослідження: контекст, життєпис науковця, його студії Шевченкової біографії, текстологія творів поета, вивчення образотворчої спадщини митця. Авторці вдалося окреслити масштаб постаті дослідника і цінність його загалом нечисленних публікацій для сучасного шевченкознавства.

Новицький Михайло Михайлович // Енциклопедія українознавства / Наукове т-во ім. Шевченка ; гол. ред. В. М. Кубійович. – Т. 5. – Париж, Нью-Йорк : Молоде життя, 1966. – С. 1785.

Порський В. Михайло Новицький / В. Порський // Шевченко. Річник 2 / Українська Вільна Академія наук в США. – Нью-Йорк : Молоде життя, 1953. – (Шевченківська конференція УВАН 1952). – С. 43-47.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.