Феофіл Гаврилович був справжнім патріотом, котрий всі сили віддавав народу. Досягнувши високих вчених звань і відомого імені, Яновський все життя залишався чуйним лікарем, який ніколи не відмовив у допомозі жодній хворій людині – кожен міг зупинити його і отри-мати пораду. У спеку і холод, удень і вночі він приходив на допомогу людям – ночував біля хворих у холодних інфекційних бараках, лікував безпритульних, біднякам залишав разом із рецептами гроші на придбання ліків або харчів і не вважав це заслугою, а повторював, що чинити по-іншому просто несправедливо. Він, як ніхто інший, співчував стражданням хворих, сповнював їх надією на одужання, тому після його обходів обличчя пацієнтів одразу світлішали.
Феофіл Яновський народився у сім'ї небагатого урядовця, у селі Міньківці Подільської губернії (тепер – Хмельницька область). Родина жила дуже скромно, але дружно. Батько хотів дати синові гарну освіту. Він вважав, що треба здобувати знання не тільки зі свого фаху, а й загальні, тому намагався розвивати в синові різні духовні й розумові здібності, навчати музиці, виховувати у нього любов до мистецтва. Коли хлопчик досяг шкільного віку, батько відправив його до Київської гімназії.
Навчався Феофіл успішно: ретельно опановував предмети, багато читав. Вже тоді виявляв схильність до гуманізму: з ранніх років він співчував чужому горю, любив людей і бажав стати для них корисним, не залишався байдужим до бідних і знедолених.
У 1878 році після закінчення гімназії з золотою медаллю вступив на медичний факультет Київського університету. Отримавши фах лікаря, протягом трьох років працював ординатором госпітальної терапевтичної клініки Київського університету. Блискучі здібності і працездатність Яновського привернули увагу керівництва медичного факультету, і влітку 1886 року його відряджають на стажування за кордон. Головною метою подорожі було вивчення нової на той час галузі медицини – бактеріології.
Після закінчення ординатури (1887), Феофіл виявив бажання продовжити медичну освіту в ще одній важливій галузі – фізіології, одночасно працюючи у відомого фізіолога професора Чір'єва. У 1890 році молодий учений блискуче захистив докторську дисертацію на тему "До біології тифозних бацил" і отримав звання доктора медицини. Ця ґрунтовна праця була виконана на зорі розвитку бактеріології, але не втратила свого значення і донині. Того ж року Феофіл Яновський за кордоном, у Берліні, вивчав терапевтичний вплив туберкуліну Коха. Повернувшись зі своєї другої наукової подорожі, він здобув звання приват-доцента.
Отримавши право самостійно викладати, Яновський почав читати свій перший лекційний курс на тему "Клінічна мікроскопія й бактеріологія". На його заняттях аудиторія завжди була переповнена не лише студентами, а й міськими лікарями. Лекції відзначались доступністю, насиченістю прикладів з багатого професійного досвіду Яновського. Пізніше упродовж років читав курс "Інфекційні хвороби".
З 1892 року діяльність Феофіла Гавриловича пов'язана з Олександрівською лікарнею у Києві, що стала науковою школою для багатьох професорів і талановитих лікарів-практиків. Яновський отримав посаду прозектора і завідувача лабораторії лікарні. Невдовзі він їде за кордон удосконалити знання у галузі патологічної анатомії, а після повернення у 1898 р, обіймає посаду ординатора.
Наукова діяльність Яновського втілилась у працях: "До техніки аускультації" (1893), "Огляд робіт по патології і терапії хвороб печінки, підшлункової залози і селезінки" (за 1895, 1897, 1898, 1899, 1900), "Терпінол при кровохарканні" (1899), "До симптомології і патогенезу сирнистої пневмонії" (1901), "До розпізнавального значення бронхіальних зліпків" (1902) та багатьох інших.Широкий діапазон знань, які Яновський здобув у галузі бактеріології, лабораторних дослідженнях, фізіології і патологічній анатомії, зіграли велику роль у розвитку його подальшої науково-клінічної діяльності. Феофіла Гавриловича обрали професором, завідувачем кафедрою Одеського Університету (1904), а пізніше – завідувачем кафедрою Київського університету (1905).
Талановитий клініцист-терапевт і учений з широким світоглядом і ґрунтовними знаннями у галузі теоретичних наук, він глибоко і всебічно підходив до розв'язання багатьох проблем медицини. Великою є заслуга Яновського в організації першої у Києві бактеріологічної лабораторії і успішному науковому розробленні найактуальніших питань у новій на той час галузі. Він опублікував ряд важливих праць, серед яких: "Клінічне значення запаху" (1925), "Діагностика захворювань нирок у зв'язку з їх патологією" (1927). До цього ж періоду відносяться і його праці про інфекційні хвороби.
Пізніше учений розпочав роботу в галузі боротьби з туберкульозом. Визначними стали праці Феофіла Гавриловича, результати яких були підсумовані у монографії "Туберкульоз легень" (1931), яка вийшла вже після смерті вченого. Феофіл Гаврилович, перший на той час в Україні, застосував метод лікування туберкуліном (мікробактерії туберкульозу різних видів використовував для перевірки алергічних діагностичних проб, а також із лікувальною метою). Крім того, лікар ініціював організацію протитуберкульозних санаторіїв на околицях Києва. Важливою заслугою Яновського стало відкриття Київського туберкульозного інституту (нині – Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Яновського), в якому він очолив учену раду. Водночас Феофіл Гаврилович був членом Київського товариства боротьби з сухотами, читав лекції для народу, видав популярну брошуру "Про сухоти", в якій йшлося про засоби боротьби з цією хворобою. Професор Яновський, досконало розуміючи соціальні аспекти таких захворювань та значення спадкових факторів супутних недуг, пропагував уміле використання мізерних терапевтичних можливостей, які існували на той час і давали змогу виліковувати багатьох хворих.
Популярність Феофіла Гавриловича почала виходити за межі Києва: він часто виїздив консультувати до інших великих міст та у провінцію. Найвищого розквіту діяльність Ф. Яновського і його школи досягла під час завідування ним кафедрою факультетської терапевтичної клініки Київського медичного інституту (1921-1928). Лекції і обходи Феофіла Гавриловича стали прекрасною школою для багатьох лікарів.
Яновський мав чимало учнів, які глибоко шанували і любили його, так за одностайним бажанням студентів він був обраний головою Студентського наукового товариства. Низку положень, висунутих у наукових працях, Феофіла Гавриловича згодом розвинули учні. Деякі з них і сьогодні мають велике значення.
Наукова діяльність професора охоплювала широке коло інтересів. Але основною галуззю, яку він майже все життя розробляв і в яку вніс багато цінного і нового, – це хвороба нирок і органів дихання, туберкульоз легень, принципи і методи раціональної терапії різних внутрішніх захворювань. Ученим була опублікована низка праць із бактеріології, інфекційних хвороб і захворювань органів травлення. У клініках, якими керував Яновський, успішно розроблялися й інші проблеми: хвороби крові, фізіологія і патологія органів травлення, серцево-судинної системи.
Загалом Феофілу Гавриловичу належить близько шестидесяти наукових публікацій. Крім того, він був редактором першого видання "Великої медичної енциклопедії" та членом редакційної колегії журналу "Врачебное дело". Праці вченого отримали відгук і широке визнання не лише в Україні, а й за кордоном. Він увійшов у історію медичної науки як видатний терапевт, усіма визнаний спеціаліст у галузі лікування хвороб легень, туберкульозу і нирок.
Життя Яновського, прожите на єдиному подиху, без відступу від головного принципу – служити людям – стало високим моральним прикладом для нинішнього і наступних поколінь лікарів. З усіх своїх почесних звань, саме звання лікаря він вважав найвищим.
Помер Феофіл Гаврилович 8 липня 1928 року. Десятки тисяч людей прийшли, щоб попрощатися з ним, несучи білі лілії – його улюблені квіти. На похороні вели відправу служителі православного, католицького, юдейського віросповідувань.
Уряд високо оцінив заслуги Феофіла Гавриловича Яновського – його ім'я присвоєно Київському інституту фтизіатрії і пульмонології та лікарні Червоного Хреста, у факультетській терапевтичній клініці Київського медичного інституту встановлено бронзовий бюст, у Києві, на будинку, де він жив – меморіальну дошку. Пам'ятник "святому лікарю" встановлено і на батьківщині Яновського у селі Міньківці.
ЛІТЕРА ТУРА
Основні видання праць Ф. Г. Яновського
Яновский Ф. Г. К технике выслушивания / Ф. Г. Яновский // Врач. – 1893.– № 28. – С. 788-789.
Яновский
Ф. Г.
Выработка иммунных тел в зараженном туберкулезом организме / Ф. Г. Яновский // Киев. мед. журн. – 1922.– № 1.– С. 10-14.
Яновский Ф. Г. Туберкулез легких / Ф. Г. Яновский. – 2-е изд., доп. М. : ГИЗ, 1924. — 323 с.
Яновский Ф. Г. Последняя эпидемия крупозной пневмонии : [рукопись] / Ф. Г. Яновский // Укр. мед. известия. – 1928. – № 7-8. – С. 15.
Яновский Ф. Г. Пути научного исследования в клинике / Ф. Г. Яновский // Клин. медицина. – 1981.– Т. 59. – № 7. – С. 112-116.
Аронов Г. Е. Феофил Гаврилович Яновский / Г. Е. Аронов..– Київ : Наукова думка, 1988. –142 с.
Аронов Г. Ю. Легенди і бувальщина київської медицини : [люди, факти, події, документи] / Г. Ю. Аронов, А. П. Пелещук.– Київ : Століття, 2001. – 303 с. – [Про Ф. Яновського див. 103, 115, 155, 156, 163, 194, 195, 200, 201 с].
Бурчинский Г. И. Феофил Гаврилович Яновский / Г. И. Бурчинский // Клин. медицина.– 1979. – Т. 57. – № 1. – С. 117-120.
Гоцуляк Б. Цель жизни / Б. Гоцуляк // Мед. газ. – 1979. – 10 авг. – С. 4.
Иванов В. Н. Академик Феофил Гаврилович Яновский / В. Иванов // Терапевт. архив.– 1959. – Т. 31, Вып. 3. – С. 3-8. : портр.
Иванов В. Н. Последние дни жизни, болезнь и смерть академика Ф. Г. Яновского /
B. Н. Иванов // Врачеб. дело. – 1928. – № 15.– 1141-1142.
Яновский Ф. Г. Туберкулез легких / Ф. Г. Яновский. – 2-е изд., доп. М. : ГИЗ, 1924. — 323 с.
Яновский Ф. Г. Последняя эпидемия крупозной пневмонии : [рукопись] / Ф. Г. Яновский // Укр. мед. известия. – 1928. – № 7-8. – С. 15.
Яновский Ф. Г. Пути научного исследования в клинике / Ф. Г. Яновский // Клин. медицина. – 1981.– Т. 59. – № 7. – С. 112-116.
Про Ф. Г. Яновського
Аронов Г. Е. Феофил Гаврилович Яновский / Г. Е. Аронов..– Київ : Наукова думка, 1988. –142 с.
Аронов Г. Ю. Легенди і бувальщина київської медицини : [люди, факти, події, документи] / Г. Ю. Аронов, А. П. Пелещук.– Київ : Століття, 2001. – 303 с. – [Про Ф. Яновського див. 103, 115, 155, 156, 163, 194, 195, 200, 201 с].
Бурчинский Г. И. Феофил Гаврилович Яновский / Г. И. Бурчинский // Клин. медицина.– 1979. – Т. 57. – № 1. – С. 117-120.
Гоцуляк Б. Цель жизни / Б. Гоцуляк // Мед. газ. – 1979. – 10 авг. – С. 4.
Иванов В. Н. Академик Феофил Гаврилович Яновский / В. Иванов // Терапевт. архив.– 1959. – Т. 31, Вып. 3. – С. 3-8. : портр.
Иванов В. Н. Последние дни жизни, болезнь и смерть академика Ф. Г. Яновского /
B. Н. Иванов // Врачеб. дело. – 1928. – № 15.– 1141-1142.
Липканъ А. Є. Ф. Г. Яновський / А. Є. Липкань.– Київ : Здоров'я, 1974. –54 с.
Коротич В. Человек в полный рост / В. Коротич // Мед. газ. – 1981. – 13 марта. – С. 4.
Мамолат А. С. Академик Ф. Г. Яновский и его вклад в развитие отечественной фтизиатрии / А. С. Мамолат, Н. С. Пилипчук, Л. И. Жуковский // Проблемы туберкулеза. – 1986. – № 5. – С. 70-72.
Петренко В. Л. Вклад академика Ф. Г. Яновского в развитие фтизиатрии на Украине / В. Л. Петренко, Л. И. Прохорович // Профилактика, диагностика и лечение заболеваний органов дыхания : сб. науч. тр. — К., 1986. — С. 26—31.
Пшипчук Н. С. Творческое наследие Ф. Г. Яновского и состояние фтизиопульмоно логии на современном этапе / Н. С. Пилипчук, Р. Г. Процюк, Г. А. Подлесных // Профилактика, диагностика и лечение заболеваний органов дыхания : сб. науч. тр. — К., 1986.— С. 16—26.
Примак Ф. Я. Феофил Гаврилович Яновский как педагог / Ф. Я. Примак // Врачеб. дело. – 1961. – № 9. – С. 143-45.
Ревуцкий Е. Л. Академик Феофил Гаврилович Яновский / Е. Л. Ревуцкий, А. Е. Лыпкань//Врачеб. дело. – 1978. – № 11.– С. 140-145.
Савула М. М. Теофіл Яновський — вчений, лікар-гуманіст / М. М. Савула // Матеріали наук. конф. "Україна і світова наука" : зб. наук. пр. — Тернопіль, 1997. — Вип. 2. — С. 53—56.
Слепуха Л. М. Научная и педагогическая деятельность академика Ф. Г. Яновского / Л М. Слепуха, В. Г. Мясников // Врачеб. дело. — 1991.— № 5. — С. 113—116.
Шкляр Б. С. Воспоминания об академике Ф. Г. Яновском / Б. С. Шкляр // Клинич. медицина. – 1961. – Т. 39, № 1. – С. 3-8. : портр.
Шпізель Р. С. Штрихи до портрета академіка Феофіла Гавриловича Яновського / Р. С. Шпізель // Інфекційні хвороби. – 1998.– № 1. – С. 60-61.
Шумский К. Д. Академик Феофил Гаврилович Яновский / К. Д. Шумский // Фельдшер и акушерка. – 1958.– № 5. – С. 46-49.
Яновсъкий Феофіл Гаврилович [24.6.1860 — 8.7.1928] // Український радянський енциклопедичний словник : у 3 т. / редкол.: Бабичев Ф. С. (голов, ред. УРЕ) [та ін.]. – 2-ге вид. – Київ, 1987. – Т. 3. – С. 719.
Яновсъкий Феофіл Гаврилович // Визначні імена у світовій медицині / за ред.О. А. Грандо. – Київ, 2001. – С. 151.: портр.
Яновсъкий Феофіл Гаврилович // Біографічний довідник завідувачів кафедр та професорів Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця (1841-2001) // М. Макаренко, І. М. Полякова; за ред. Є. Г. Гончарука. – 2-ге вид. доп. і випр. – Київ, 2001. – С. 198.
Аронов Г. Ю. Був такий лікар : [докум. повість] / Г. Ю. Аронов. – Київ : Веселка, 1980. – 148 с.
ІЛЮСТРАЦІЇ
Ф. Г. Яновсъкий : [портрет] // Визначні імена у світовій медицині / Грандо О. А. ; за ред. Грандо О. А. – Київ, 2001. – С. 151.
Ф. Г. Яновский : [фотография] // Аронов Г. Е. Феофил Гаврилович Яновский / Г. Е. Аронов. – Київ, 1988.– С. 19, 42, 67, 126.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.