.

четвер, 20 жовтня 2022 р.

Кибальчич Микола Іванович (1853–1881)

   Микола Кибальчич – видатний винахідник. Він прожив лише 27 років. Людство має пам’ятати, що штучні супутники землі, космічні кораблі, які облетіли навколо земної орбіти, вихід людини у відкритий космос, орбітальні станції, м'яка посадка на Місяць і фотографування його зворотної поверхні, стикування ракетних кораблів в космосі – в основі всіх досягнень вчених багатьох країн лежить ідея Миколи Кибальчича використовувати реактивний принцип для польоту людей. Народився 19 жовтня 1853 р. в  Коропі, що на Чернігівщині, закінчив Новгород-Сіверську гімназію.  
   У 1875 році за зберігання нелегальної літератури був заарештований і майже три роки провів у Лук'янівській в'язниці у Києві, після чого його звільнили під нагляд поліції. Продовжити освіту йому не дозволили. Згодом працював у підпільних друкарнях і у так званих "пекельних лабораторіях", де виготовляли вибухівку і зброю для терористичних актів. Брав участь у шести замахах на царя Олександра ІІ. Останній, успішний замах відбувся 1 березня 1881 року, через 17 днів Миколу Кибальчича арештували. Пристрій для реактивних польотів він розробив у останні дні свого життя – ескіз космічного корабля було видряпало уламком ґудзика на стіні тюремного каземату. Перед самою стратою Кибальчичу вдалося передати папери з розробками реактивного літального апарату адвокатові, але їх вилучила царська охранка. Унікальний винахід надовго було поховано в архівах спецслужб...
    Лише після революції 1917-го року світ дізнався, що Костянтин Ціолковський був не першим, хто розробляв ракету для міжпланетних польотів. Його майже на три десятиріччя випередив страчений 3 квітня 1881 року українець Микола Кибальчич. На честь видатного винахідника названо кратер на зворотному боці Місяця.

РАДИМО ПРОЧИТАТИ:

ПРАЦІ М. І. КИБАЛЬЧИЧА:

Политическая революция и экономический вопрос // Народная воля. – 1881. – 5 февр. (№ 5).

КНИГИ ПРО М. І. КИБАЛЬЧИЧА:

Іващенко В. Його чекала Галактика. Микола Кибальчич : док. повість / В. Іващенко, А. Кравець. – Київ : Молодь, 1966. – 290 с. 

Іващенко В. Микола Кибальчич : [нарис] / В. І. Іващенко. – Київ : Молодь, 1962. – 196 с. 

СТАТТІ ПРО М. І. КИБАЛЬЧИЧА:
 
Байда О. Вітчизні і людству / О. Байда // Ніжинський вісник. – 1997. – 12 квіт. – С. 2.
   Про життя та діяльність М. І. Кибальчича.

Видатні діячі ракетобудування й космонавтики, життя та діяльність яких пов’язані з Україною // Сторiнки ракетно-космiчноï iсторiï Украïни : альбом. – Київ, 2010. – С. 5–120.
   Про першого ракетника та теоретика космонавтики М. І. Кибальчича на: С. 10-11.

Власенко С. Короп, але не риба / С. Власенко // Берегиня. – 2007. – № 3. – С. 23-24.
   Про уродженця Коропа Миколу Івановича Кибальчича.

Вовк Г. Хто він батько Кибальчича? / Г. Вовк // Літературна Україна. – 1970. – 16 черв. – С. 4.

Денисенко А. Микола Кибальчич – учений, патріот, людина / А. Денисенко // Пам'ять століть. – 2003. – № 6. – С. 133-139.

Денисенко А. Сімнадцять днів з життя Кибальчича / А. Денисенко // Історичний календар. 2001. – 2001. – Вип. 7. – С. 198–204.

Кибальчич Микола Іванович (1853–1881) // Хто є хто на Чернігівщині. Видатні земляки : довід.-біограф. вид. / упоряд. В. В. Болгов. – Київ, 2004. – Вип. 2. – С. 38.

Кузьменко Л. "Коропська земля має особливу ауру, раз вона народжує таких людей, як Кибальчич" / Л. Кузьменко // Нові горизонти. – 2008. – 1 листоп. – С. 4.
 
За матеріалами: Внесок чернігівців у розвиток світової космонавтики : біобібліогр. покаж. / Черніг. ОУНБ ім. В. Г. Короленка ; уклад. О. М. Плаунова ; ред. О. І. Іваненко ; відп.за вип. І. М. Аліференко. – Чернігів : [Черніг. ОУНБ ім. В. Г. Короленка] , 2018. – 65 с.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.