Пилип Орлик народився 21 жовтня 1672 року, Найближчий соратник гетьмана Івана Мазепи, який став після його смерті гетьманом Війська Запорозького Правобережної України і автором першої Конституції в Україні, відомої як "Конституція Пилипа Орлика" (1710).
Навчався в Київському колегіумі – одному з найкращих у Європі вищих навчальних закладів, де здобув глибокі знання з усіх відомих тоді наук. Належав до найбільш освічених людей свого часу. Був прекрасним промовцем і пристрасним публіцистом. Вільно володів багатьма іноземними мовами, добре знав античну й сучасну йому європейську філософію. В оригіналі читав твори видатних мислителів. У догетьманський період свого життя встиг уславитися як один з поетів доби бароко, присвятивши кілька своїх поезій гетьману Івану Мазепі та членам
його родини. Був людиною європейської культури й менталітету.
Пилип Орлик оперував двома категоріями держави: "панство" і "народ". "Панство" – це суверенна держава на чолі з монархом. "Народ" – населення певного політично окресленого територіального суб'єкта під владою монарха. Відповідно прогнозувалися правові стосунки двох типів: перший – "підданство", що виникає при завоюванні. Другий – "протекція", що виникає при добровільному входженні народу під владу монарха. Стосовно цього, Орлик уводить поняття "вільний народ" — населення певної території, що має права на самоврядування, договірні відносини з монархом та самовизначення у сенсі зміни монарха при невиконанні ним зобов'язань. При цьому суттєво обмежується політична роль монарха – його фактично виведено з політичної системи, він є лише гарантом її незмінності, а не чинником її регулювання.
Конституція була створена Орликом на засадах традиційного козацького права, разом із тим зміст її статей свідчить, що ідея парламентаризму зародились у середовищі українських політиків уже на початку ХVІІІ століття. Конституція Орлика вперше не тільки в історії України, а й в історії людства законодавчо затверджувала існування демократичного суспільства.
Радько П. Г. Національні традиції державотворення в контексті Конституції Пилипа Орлика / П. Г. Радько ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. – Полтава : Фірма ”Техсервіс”, 2010. – 346 с. : іл. – Бібліогр.: с. 304-345.
Монографія присвячена малодослідженому феномену - національним традиціям державотворення. На основі Конституції Пилипа Орлика вперше здійснена спроба комплексно проаналізувати традиції законодавчої, виконавчої та судової влади, розкрита роль релігії та національної еліти у житті українського народу.
Литовченко Т. І. Орлі, син Орлика : роман / Тимур Литовченко – Харків : Фоліо, 2012. – 281, [2] с. : іл. – (Історія України в романах - Коронація слова).
Роман став лауреатом Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв, п'єс і пісенної лірики про кохання "Коронація слова".
Корогод Г. І. Перша Конституція України. Пилип Орлик і його діяльність в еміграції : навч. посіб. / Г .І. Корогод ; Нац. ун-т внутр. справ України, Сум. філ. – Суми : Унів. кн., 2008. – 123 с. – Бібліогр.: с. 98-99 і у підрядк. прим.
У посібнику розглянуті питання виникнення першої української політичної еміграції, появи Конституції України 1710 року.
Рекомендований студентам та викладачам для підготовки з дисциплін "Історія держави і права України", "Історія України", "Конституційне право України" і "Міжнародне публічне право".
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.